Centru de testare ECDL            Grădiniţa Bucuria Copiilor Mediaş

ECDL - profesori

Fisa  inscriere Candidat

ECDL pentru Elevi

Examenul national de bacalaureat pentru anul scolar 2009-2010 aprobat prin OUG 97/2009 pentru modificarea Legii invatamantului nr. 84/1995.
  1. La articolul 26, alineatul (4) va avea urmatorul cuprins:
"D. proba de evaluare a competentelor digitale. Rezultatul evaluarii se exprima prin nivelul de competenta, in raport cu standardele europene recunoscute in domeniu. Elevii care promoveaza, pe parcursul invatamantului preuniversitar, examene cu recunoastere europeana pentru certificarea competentelor digitale au dreptul la recunoasterea si echivalarea rezultatelor obtinute la aceste examene, la cerere si conform unei metodologii aprobate prin ordin al ministrului educatiei, cercetarii si inovarii;"

extras din, MONITORUL OFICIAL AL ROMANIEI, PARTEA I, NR 618/14.IX.2009

"(4) Pentru candidații aflați în situația precizată la alin. (1), se menționează pe diploma de bacalaureat și nivelul de competență digitală, după cum urmează:

a)      „utilizator de nivel mediu”, pentru candidații care au obținut certificatul ECDL Start;

b)      „utilizator experimentat”, pentru candidații care au obținut certificatul ECDL Complet."

extras din Anexa3 Metodologia de recunoastre a competentelor digitale

Anexa 3 la O.M.E.C.I. nr. 5794 / 29.10.2009